انجام این کارها با معده خالی توصیه نمی شود | بیماری

: انجام این کارا با معده خالی پیشنهاد نمی شه

شاید در مورد اینکه با شکم خالی چه کارایی باید بکنین یا از چه فعالیتایی دوری کنین، زیاد شنیدین. به طور مثال، می گن صبح ناشتا، قبل از صرف صبحونه یه لیوان آب ولرم بخورین؛ چه بهتر که چند قطره آب لیموی تازه هم در اون بچکانید تا همه سموم از بدن دفع شن.

اما ما در این مطلب، کارایی که نباید با معده خالی انجام بدین رو براتون برشمرده ایم. مثلا تلاش کنین تا حد امکان از جویدن آدامس یا نوشیدن قهوه دوری کنین تا معده تون با مشکلی رو به رو نشه.

خوردن قرصای ضد التهاب

آسپرین، پاراستامول و دیگه داروهای غیراستروئیدیِ ضدالتهاب رو نباید با معده خالی استفاده کنین. در صورت انجام این کار، نه فقط اثر اونا از بین میره، بلکه می تونه واسه سلامتی بدن هم ضررهای زیادی مثل خونریزی معده به دنبال داشته باشه.

پیشنهاد: شیر می تونه اثرات منفی داروهای غیراستروئیدیِ ضدالتهاب رو تا حد زیادی کم کنه. پس، هنگام مصرف این داروها بهتره شیر رو جانشین آب کنین. در صورت در دسترس نبود شیر، قرص رو با مقدار زیادی آب بخورین.

نوشیدن قهوه

نوشیدن قهوه وقتی شکم شما خالیه می تونه به سوزش معده یا ترش کردن منجر شه. اگه صبحا فقط به نوشیدن قهوه اکتفا کرده و صبحونه میل نکنین، سروتونین خون کاهش پیدا می کنه و در ادامه روز حس افسردگی پیدا می کنین.

پیشنهاد: اگه نمی تونین عادت نوشیدن قهوه صبحگاهی رو ترک کنین، بهتره اونو با شیر یا خامه همراه کنین. چربی شیر میتونه اثرات منفی قهوه رو کم کنه.

آدامس جویدن

وقتی که آدامس می جوید، اسیدهای معده ترشح می شن و می تونن پرزهای معده رو از بین ببرن. جویدن دراز مدت آدامس به مشکلاتی مثل ورم و التهاب معده منجر می شه. هم اینکه بد نیس اشاره کنیم که تحقیقات ثابت کردن، کسائی که زیاد آدامس می جوند به مصرف غذاهای بی ارزش مثل فست فود و شیرینی علاقه بیشتری نسبت به سبزیجات و غذاهای سالم تلاش می کنن.

پیشنهاد: آدامسایی که شامل شیرین کننده های طبیعی (زایلیتول، سوربیتول) هستن ضرر کمتری نسبت به آدامسایی دارن که دارای شکر، آسپارتام و سیکلامات هستن. آدامس رو بیشتر از ۱۰ دقیقه نجوید، حتی وقتی معده تون پره.

خوابیدن

گرسنگی و پائین بودن اندازه گلوکز خون مانع از خوابیدن فرد می شن. جالبه بدونین که کمبود خواب و استراحت هم باعث افزایش ترشح هورمونای گرسنگی در بدن می شن.

پیشنهاد: زیاد غذا خوردن قبل از خواب هم خوب نیس. پس، بهتره قبل از رفتن به تختخواب، لبنیاتی مثل شیر استفاده کنین چون شامل منیزیوم و کلسیم هستن. این مواد به خواب هر چی بهتر افراد کمک می کنن.

ورزشای سخت

بعضی تصور می کنن وقتی صبح ناشتا ورزش می کنن، کالری بیشتری می سوزونن. اما این باور غلطه، بلکه ورزش با معده خالی فقط باعث آب رفتن ماهیچه ها می شه. قدرت ورزش هم کم میشه چون بدن انرژی کافی واسه انجام تمرینات رو نداره.

پیشنهاد: به جای انجام تمرینات سخت ورزشی، تلاش کنین ایروبیک کنین. اگه مشکلات معدوی دارین، بهتره قبل از ورزش کردن حتما یه اسنک کوچیک بخورین چون ورزش موجب ترشح اسید معده می شه که می تونه به معده خالی آسیب برسونه.

خرید کردن

خوبه بدونین که گرسنگی باعث می شه تا ما بیشتر از اون چیزی که نیاز داریم خرید کنیم. واقعا، معده خالی حتی می تونه ما رو مجبور کنه تا به سراغ قفسه های دیگه غیر از مواد غذایی هم بریم. جالبه بدونین که در نتیجه یه تحقیق مشخص شد، گرسنگی پیغام «من غذا می خوام» رو به مغز می فرسته . مغز اونو به صورت «من می خوام» قبول کرده و باعث می شه تا فرد سراغ خرید شکلای جور واجور غیرضروری بره.

پیشنهاد: قبل از رفتن به فروشگاه، فهرستی از وسایل و مواد غذایی موردنیاز خود رو جفت و جور کنین. هم اینکه همراه نداشتن کارت بانکی و به کار گیری پول نقد (به دلیل محدود بودن) هم می تونه ترفند خوبی واسه پیشگیری از خریدهای بیخود به حساب رود.

نوشیدن آب مرکبات

اسید و فیبری که در مرکبات هست موجب اذیت شدن معده خالی می شه. مخصوصا واسه کسائی که به ورم معده گرفتار هستن، باید توجه دارا باشن که هیچوقت با شکم خالی، آب پرتقال، یا هرگونه مرکبات دیگری رو بخورن.

پیشنهاد: اگه تمایل دارین مثلا آب پرتقال تازه بخورین، اونو به نسبت یه به یه با آب مخلوط کنین.

بحث کردن

تحقیقات ثابت کردن که گرسنگی باعث از بین رفتن خونسردی و آرامش می شه. دلیلش هم اینه که کنترل رفتاری به انرژی نیاز داره. پس، وقتی فردی معده اش خالیه، شاید اینکه رفتارای نامتعادل داشته باشه، بیشتر هستش.

ما – بازنشر – www.abartazeha.com

.

منبع : abartazeha.com

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *